Home » Nezařazené » Proč jsem zdražil školení?

Proč jsem zdražil školení?

Dnešní článek je možná trochu filozofický. Nebude o PPC nebo Facebook reklamě, ale o marketingových myšlenkách, které mě dovedly k tomu, že jsem zdražil své školení.

Zdražování je něco, o čem se moc nemluví. Ať už zdražujeme banány v obchodě, pivo v hospodě, nebo svou vlastní službu, snažíme se to přejít mlčením a doufáme, že si toho vlastně nikdo nevšimne. Jasně, je nepříjemné chtít po lidech více peněz. Pokud navíc cena byla vaše jediná konkurenční výhoda, můžete si zadělat na problém.

Přesto tenhle článek bude o zdražování. Ano, přiznávám, zdražil jsem svá veřejná školení. Už od minulého termínu nejoblibenějšího kurzu Facebook reklama od F do Z stojí 750 Kč. Přitom původně, když jsem s tímto školením na podzim začínal, stálo 490 – 550 Kč.

Tyhle řádky by pro mnoho obchodníků, prodejců a markeťáků byly něco jako sebevražda. Dnes a denně totiž vidíme, že pokud se něco zdraží, mlčí se o tom. Ale když se něco o 1 % zlevní, to na tom hned postavíme reklamní kampaň. Přesto, když jsem nad tím přemýšlel, řekl jsem si, že než hrát mrtvého brouka a jen potichu přepsat cenovku, zkusím vysvětlit, co mě k tomu vedlo.

Tohle školení zkrátka má vyšší cenu

Jak jsem psal, původně školení stálo necelou pětistovku. To je za tři hodiny školení, kde se opravdu něco naučíte, hodně dobrý deal. Školit jsem ale začínal, nevěděl jsem, co od toho čekat a jak budou reagovat klienti – tedy účastníci školení. Proto jsem záměrně začínal s nižší cenou. Pro člověka, který dělá první nebo druhé veřejné školení v životě, je cena skvělá konkurenční výhoda. Postupem času ale toto školení získalo výhody jiné: skvělé reference a spokojené účastníky, kteří doporučovali další.

O školení je velký zájem, který nestíhám uspokojovat

Každý termín je v podstatě plno. Věřím, že kdybych to školení dělal pravidelně každý měsíc, bude plno i tak. Ale protože se nechci stát školitelem na plný úvazek a chci se ve většině času dál věnovat běžné klientské práci, častější termín nepřipadá v úvahu.

Chci školit menší skupinky, ne celou třídu

Vyzkoušel jsem si toto školení jak pro 8, tak pro 18 lidí. Osobně mám lepší pocit z menších školení do zhruba deseti lidí, kde je dostatek času a prostoru věnovat se každému pořádně a odpovídat i na velmi konkrétní otázky. Budu radši mít na školení 10 lidí, kteří všichni odejdou s pocitem, že si z něj odnesli 100 % toho, co šlo, než 20 lidí, ze kterých 2 nebo 3 budou mít dojem, že jsem je odbyl.

Zdražení je vždycky ošemetná věc a mohlo by se stát, že školení najednou budu mít prázdná. Zatím to tak nevypadá: na červnový termín jsou poslední 2 volná místa. Jsem tak přesvědčený, že pokud má někdo racionální důvod zvýšit cenu a odpovídá tomu kvalita služby (či zboží), zákazníci to pochopí. Ti, kteří ne, tak nejspíš nechtěli tuto kvalitní službu, ale nejnižší cenu. Každopádně zdražení není něco, za co bychom se měli apriori stydět.

The following two tabs change content below.

Lukáš Krejča

Head of MENAPI at ROI Hunter
Po pár letech práce PPC specialisty v agentuře a na volné noze jsem se přestěhoval do Dubaje, kde nyní vedu pobočku ROI Hunter & Business Factory. Miluji svou práci, rád o ní mluvím a učím ji ostatní. Kontaktovat mě můžete přes e-mail lukas (a) lukask.cz nebo LinkedIn.